TVTG 100

Oktoobris tähistas meie kool 100. sünnipäeva. 

Meil on au käia igapäevast töö- ja kooliteed väga ajaloolises hoones. 16. oktoobril avati kooli seinal klaastahvel, kust võib eesti- ja inglisekeelsest tekstist lugeda, et tegemist on keskajast pärit Püha Miikaeli kloostri põhjatiivaga. Aastatel 1633-1828 asus siin Tallinna esimene trükikoda, kus trükiti 1637. aastal Heinrich Stahli eesti keele õpik ja 1739 esimene eestikeelne piibel. Algselt kahekorruseline maja sai 19. sajandi teisel veerandil kolmanda ja 1999. aastal neljanda korruse.

Kooli renoveerimisest möödub 20 aastat ning meie õpilased koostasid fotonäituse, kust võib näha, milline nägi kool välja enne ja milline pärast tööde lõppu.

18. oktoobril toimus Õpetajate majas konverents „100 aastat täiskasvanuõpet Tallinnas“, kus osalesid vilistlased, endised ja praegused õpetajad ja õpilased.

Päeva jooksul kuuldud ettekannetest võis nii mõndagi kõrva taha panna. Andragoogikaprofessor Larissa Jõgi Tallinna Ülikoolist rääkis „Katkematu loo“ Tallinna täiskasvanuharidusest. Sigrid Aruväli, ETKA Andrase juhatuse liige, andis ülevaate Andrase rollist täiskasvanuhariduse edendamisel ning Tallinna Rahvaülikooli eilset, tänast ja homset tutvustas direktor Hanneloore Juhtsalu. Milline on täiskasvanuõppe tulevik? Vastuseid püüdis anda Haridus- ja Teadusministeeriumi täiskasvanuhariduse osakonna juhataja Terje Haidak.

Konverentsi teises osas tegi venekeelsest täiskasvanuõppest ülevaate Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumi eesti keele ja kirjanduse õpetaja Lea Vaaderpall. Meie kooli direktor Robert Ossipov esines ettekandega „TVTG lugu minevikust tänapäeva“ ja Tallinna Täiskasvanute Gümnaasiumi direktor Heiki Kiidli rääkis kooli identiteedi loomisest.

Enne õhtust vastuvõttu tunnustati täiskasvanud õppijaid ja tänati koolitöötajaid. Konverentsi juhatas tuntud telemees Margus Saar.

Alles trükisoe on meie juubeliraamat „Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium 100. Ühe kooli lugu 1919-2019“. Sügisest 1919 avati noore Eesti Vabariigi pealinnas erilaadne õppeasutus, Tallinna Kolledž, kus täiskasvanutele ja töötavatele noortele võimaldati gümnaasiumihariduse ning gümnaasiumi lõpetanutele kõrgema majandusalase hariduse omandamist. 1940. aastal Tallinna Kolledž suleti, aga õppetöö ajaloolises hoones jätkus. Nagu heal lapsel ikka, on ka meie koolil olnud palju nimesid: Tallinna 12. Keskkool, Tallinna 12. Gümnaasium, Tallinna 9. Keskkool, Tallinna 1. Töölisnoorte Keskkool, Tallinna 1. Õhtukeskkool. 1996. aastast kannab kool nime Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasium.

Vaata pilte:

 

Maris Veerus
eesti keele ja kirjanduse õpetaja