TRAAGILINE-KOOMILINE "NOVEMBER"

 

6.-10. veebruaril  käisid TVTG õpilased kinos Artis vaatamas Andrus Kivirähki romaani "Rehepapp ehk november" põhjal valminud mängufilmi "November".

Huvi filmi vastu oli üllatavalt suur. Näiteks esmaspäeval, 6. veebruaril käis kinos hinnanguliselt 70 õpilast. Artise saalid ei ole ju kuigi suured ning 60 broneeritud kohast ei jätkunud. Viimasel hetkel kohale jõudnud suunati järgmisele seansile. Tore, et meid palju oli.

Mõned olid põhikoolis ka romaani lugenud, teised tulid filmi vaatama "puhta lehena".

Kiiresti sai selgeks, et film pole romaan. Filmist tuleb välja kaks tähtsamat süžeeliini. Esiteks armastuskolmnurk, mis lõpeb traagiliselt, sest vastamata armastus on ju alati kurb (Liina-Hans-paruness). Aga armulugusid oli teisigi. Koomiline armulugu kujunes teenijanna Luise ja Jaani vahel, andestav -lootusrikas oli Sanderi ja nõia unustustehõlma vajunud noorusarmastus.

Teine ja väga tähtis liin rääkis eestlaste uskumustest: kratid, hinged, nõid, isikustatud haigused (Katk) ja libahundiks käimine segatud kristlusega. Käidi küll kirikus, kuid kirikuõpetaja oli kujutatud poolearulisena ning armulaualeib sülitati pühakojast väljudes välja. Sellega sai jahile minna, sest ega loom Kristuse vastu saa. Tähtsat rolli mängis Vanapagan, kellega krati tegemiseks leping vaja sõlmida. Kratita ei saanud hakkama ükski majapidamine. Hinged aga ei unusta midagi:ei perekonna varandust, rahaasju ega õnnetuid peresuhteid. 

Režissöör: Rainer Sarnet

Peamistes osades: Rea Lest (Liina), Jörgen Liik (Hans), Arvo Kukumägi (Rein), Meelis Rämmeld (Jaan), Katariina Unt (Luise), Heino Kalm (Sander), Dieter Laser (parun), Jette Loona Hermanis (paruness).

Tekst: Maris Veerus