Seal ta ongi see Vargamäe …

Meie koolil on kujunenud pikaajaliseks traditsiooniks korraldada kirjanduslik õppekäik Vargamäele. Kolmteist aastat on kaunis sügis ja huvi Tammsaare sünnikodu ümbruse vastu liitnud 12. klasside õpilased rõõmsaks reisiseltskonnaks, et vaadata oma silmaga, kuivõrd erineb kirjanduslik Vargamäe elu tegelikkusest.

23.sept. 2016 alustati ekskursiooni Jüri kiriku juurest, kus asub eestikeelse Piibli mälestusmärk. Mõistagi oli põhjuseks fakt, et 1739 tõlkis Jüri kiriku õpetaja Anton Thor Helle Piibli esmakordselt põhjaeesti kirjakeelde, mis on aluseks meie tänasele kirjakeelele.

Meeleolukal  koolituspäeval imetlesime Albu mõisakooli, vaatasime vallamaja, kus Tammsaare üleaedsed teineteisega kohut käisid. Nägime kõrtsi varemeid,  Järva-Madise kirikut, A. H. Tammsaarele püstitatud monumenti, süvendatud Jägala jõge – „Tõe ja õiguse“ Andrese unistust - ning uurisime lähemalt, kuidas Vargamäe peredes elati. Küllap on pildid kõnekamad, jäädes meenutama igati kordaläinud ettevõtmist. Et tühi kott püsti ei seisa, siis kosutasime end Jäägri Villas kõrvitsasupi ning kohupiimakringliga.

Tänavu on põhjust Tammsaarele suuremat tähelepanu pöörata, sest oktoobris möödub 90 aastast päevast, mil kirjanik alustas oma 5-köitelise epopöa „Tõe ja õiguse“ I osa kirjutamist.

Pildid dropbox albumist