Riigikogu külastus

Praktilise töö raames organiseeris 12K klassi õpilane Kaja Vajak 10. veebruaril ekskursiooni Riigikokku. Osa võtsid huvilised erinevatest klassidest. Külalised võttis vastu ja ekskursiooni viis läbi Vabaerakonna fraktsiooni nõunik Sergei Metlev.

Külastus algas parlamendi hoovist, kus tavaliselt ekskursioonigrupid ei käi. Sisehoovis asuv mälestustahvel ei kuulu ekskursiooni tavalisse programmi. See on selline leinakoht, kus on kivisse raiutud kõikide nende Eesti rahvasaadikute ja Astuvakogu liikmete nimed, kes on omal ajal kannatanud – surnuks piinatud või maha lastud – Nõukogude ja Saksa okupatsioonivägede poolt.

Ilm oli talviselt imeilus ning roniti keskaegse Pika Hermanni torni, mille tipus, 95 meetri kõrgusel merepinnast, lehvib meie iseseisvust sümboliseeriv Eesti lipp. Tornis lehvinud lipud nummerdatakse ja arhiveeritakse peale kasutamist. ning säilitatakse Riigikogu väärikate kingitustena. Aasta jooksul vahetub harilikult kuus lippu.

Pikemalt peatuti ka Toompea lossi peakorruse keskosas asuvas Valges saalis. Peale iseseisvumist 1918.a. oli Valge saal 120 liikmelise Asutava kogu istungisaaliks, kus 15. Juunil 1920.a. võeti vastu Eesti Vabariigi esimene põhiseadus. Nüüd on Valge saal Riigikogu esindusruum. Pidulikeks pildistamiseks on lisaks maalidega otsaseinale ka riigilipud, mille taustal ka meie grupp tegi ühispildi.

Kuna reedeti istungeid ei toimu, oli Riigikogus väga rahulik. Paljud Riigikogu liikmed kasutavad seda aega ära, et teha tööd väljaspool maja või oma kabinettides. Seega sai külaliste rõdult seekord näha vaid tühja istungisaali. Istungeid jälgima minna tohivad kõik külalised, kes selleks on soovi avaldanud. Peale 101 Riigikogu liikme töökoha on saalis eraldi kohad istungi juhatajale, Vabariigi Valitsusele, Vabariigi Presidendile, diplomaatidele ja ajakirjanikele.

Viimasena külastati Riigikogu puhvetit ning prooviti järgi seal pakutav toiduvalik, kus hinnad soodsad ja toidud maitsvad.

Ekskursioon oli väga huvitav ja tore. Lisaks oli ilm nii hea, et Pika Hermanni tornist avanesid võrratud vaated linnale.