Kevadõhtu krimikirjandusega

13.aprilli kevadõhtul suundusime otse koolipingist klassikaaslaste ja meie kirjanduse õpetajaga Wabaduse kohvikusse, kus toimus kirjanduskohviku üritus. Õhtu teemaks oli krimikirjandus. Kõndides Vabaduse väljaku poole, kuulasime õpetaja huvitavaid lugusid teele jäävate märkimisväärsete hoonete kohta: Tallinna Kirjanike Maja, Kiek in de Kök, Niguliste kirik jt. Hea tujuga kohale jõudnud, seadsime end sisse Wabaduse kohviku teisel korrusel asuvatel mugavatele diivanitele. Mekkisime maitsvaid  suupisteid ja jäime huviga ootama esimesi ettekandeid. Taustaks mängimas kitarri muusik Velle Tamme. Kirjanduskohviku külastus oli kogu meie klassile esmakordne kogemus ja põnevus oli suur.

Esimesena tuli tutvustamisele Jo Nesbø, Norra krimikirjanik, kelle raamatuid praeguse Põhjamaade krimikirjanduse üleilmse kuulsuse laineharjal on tõlgitud mitmekümnesse keelde, lugejate rõõmuks ka eesti keelde. Nesbø põnevates lugudes tegutseb detektiiv Harry Hole, keda kuriteod viivad ka kaugele väljaspoole Oslot, olgu selleks Austraalia või Aafrika. Lisaks krimilugudele on Nesbø kirjutanud ka laste hulgas väga populaarsed doktor Proktori lood, nii näiteks kuulub „Doktor Proktori puuksupulber“ kindlalt eesti laste lemmikraamatute hulka. Peale kirjutamise tegeleb Nesbø veel mägironimisega ning laulab Norra rokkbändis Di Derre. Mida Nesbø põnevad lood endast kujutavad, sellest rääkis kirjanik PI Filimonov. Teda küsitles antropoloog Saskia Lillepuu. 

Teisena tutvusime lähemalt Mari Jungstedti loominguga, kes on Rootsi kirjanik, kelle raamatute kriminaalsed lood leiavad aset niivõrd turvalises ja armsas paigas nagu seda on Gotlandi saar. Visby linn on tuttav suurele osale eesti kirjanikest. Jungstedti raamatutes tegutsevad kriminaalinspektor Anders Knutas ja ajakirjanik Johan Berg ning nii mõnigi kord eksib tema raamatutesse ära mõni eestlane, lätlane või leedukas. Üks meri meil kõigil. Jungstedti maailma aitas avada ja seda laiemasse Rootsi krimikirjanduse konteksti paigutada tõlkija Kadri Papp, kellega vestles Kai Aareleid. 

Katkendeid raamatutest luges Maria Lee. Õhtut juhtisid Kai Aareleid ja PI Filimonov.

Kõigi kohvikukülastajate vahel loositi välja kõnealuste autorite raamatud. Loosiõnn naeratas meie lauas olevale klassikaaslaselegi, kes õnnelikuna ühe raamatu koju sai viia. Tutvustatud raamatuid oli võimalik ka osta. 

Muljed esimesest kirjandusõhtust olid suurepärased. Õhtu oli väga tore ja huvitav, seltskond suurepärane. Kindlasti plaanin ka eelpool mainitud ja tutvustatud kirjanike teostega lähemalt tutvuda, kuna krimikirjandus meeldib ja teoste katkendid tekitasid huvi raamatute vastu.

Klassikaaslastega plaanime ka järgnevatest kirjandusõhtutest osa võtta. Soovitan ka teistel kirjanduskohviku üritusi külastada, kui huvi pakub kultuurne ajaveetmine.

Kohvikuõhtud toimuvad Tallinnas Wabaduse kohvikus, Vabaduse väljak 10. Üritus on tasuta, registreerida pole vaja ning kõik on oodatud!

Selle hooaja järgmised kirjanduskohviku õhtud toimuvad 4. mail ja 1. juunil. 

Tänulikult 12K klassi õpilane Tiina Kärner