Kadrioru kunstimuuseum tutvustab:

España Blanca y Negra. Hispaania maastikud Fortunyist Picassoni

24. mai kuum suvepäev juhatas meie kooli 10. klasside kunstihuvilised õppijad veelgi kuumemasse Hispaaniasse. Kes siis poleks kuulnud Hispaaniast! Jah, tihtipeale seostub see maa meile puhkuse, päikeseliste ilmade ja kaunite randadega. Aga on veel midagi.

Näitus viib vaataja hispaania kultuuri sügavustesse. Väljapanek on üles ehitatud vastandusele: valge ja must Hispaania. Ühelt poolt Vahemere-äärsete piirkondade kaunid inimesed, värvikirev rahvakultuur ja põnev arhitektuur: lossid, kindlused, mošeed. Teiselt poolt sisemaa karm ja karge loodus, sünge vaesus, religioosne fanatism.

Nii pühendus Valencia kunstnik Joaquin Sorolla (1863-1923) merevaadete virtuoossele valgusküllasusele, millega ta Euroopas vaimustust äratas. Tema kaasaegne Ignacio Zuloaga (1870-1945) kaevub aga hispaanlaste hingesügavustesse, näidates vaevatud, kurnatud ja traagilist kodumaad. Tema kujutatud härjavõitlus on verine kaotus, meenutades lüüasaanud don Quijotet, hispaania kirjandusest tuntud kurva kuju rüütlit.

Lisaks valgele ja mustale Hispaaniale kajastab näitus ka modernistlikku hispaania kunsti Maria Fortuny (1838-1874) isikus. See katalaani päritolu naiskunstnik oli 19. sajandil rahvusvaheliselt kõige tuntum hispaania maalija. Tema valgusküllased heledates toonides tööd eristusid hispaania maalikunsti varasemast traditsioonist ja pälvisid tähelepanu oma meisterlikkusega.

Ja muidugi Picasso!

Geenius Pablo Picasso rõhutas alati oma rahvust ja kuulumist hispaania kunstitraditsiooni, ühendades valget ja musta Hispaaniat.

Kaunis Kadrioru loss kaunil suvepäeval

Kutse näitusele

Fortuny „Stseen aias. Granada“ 1872

Modernistlik kunst

Zuloaga „Peibutus“ 1902

Must Hispaania

Sorolla „Kalasaaki ootamas“

Valge Hispaania

Tekst ja pildid Lea Seero

24. mai 2024