19. mai - õuesõppepäev Nõva vallas

 

19. mail toimus õpetaja Raivo Raami eestvedamisel Tallinna Vanalinna Täiskasvanute Gümnaasiumi õuesõppepäev Nõva valda - Eesti loodepoolseimasse maanurka. Nõva puhke- ja maastikukaitseala on omapärane – siit leiab imelise looduse - puutumata nõmme ja raba, luitemetsa ja puhta veega valge liivaranna jpm.

Läbi metsa jalutati ilusa valge liivaga Nõva randa. Mööda rannikut liiguti merre suubuva Veskijõe suudmesse, kust päris kuiva jalaga enam edasi liikuda ei saanud. Kõik võtsid jalanõud jalast ja käärisid püksisääred ülesse, et läbi jaheda vee lipsata ja jätkata teekonda mööda sooja rannaliiva. Veskijõgi on rändava suudmega jõgi. Kui tuul ja torm kannab suudme ette kõrge liivavalli, peab jõgi otsima merre pääsemiseks uue koha.

Mere äärest suunduti läbi metsa mööda laudteed kuni väikese järve mõõtu Lepaauguni . Seda järve kasutatakse kala püügiks ja ujumiseks. Kui merevesi on piisavalt soojenenud, eelistatakse aga suplemiseks jalutada  hoopis paarsada meetrit mööda laudteed puhta liivaga randa. Loodust ja puhast õhku nautides jalutati edasi mööda metsateed umbes kilomeeter.

Järgmisena võttis meid vastu Silja Silver, kes tutvustas Nõva Püha Olevi kirikut, mis on Mandri-Eesti vanim puukirik (ehitatud 1740–1750). Nõva Püha Olevi kirik on üks vähestest säilinud puukirikutest ja üks väiksemaid kirikuid Eestis üldse. Kirikus on erineva kujundusega puupingid naistele ja meestele ning akendel olevad pärgamentpildid jätavad esmapilgul mulje nagu oleks tegu ehtsate vitraažidega. Kiriku ümber asuvas aias on seppade käsitööna valminud palju erineva kujundusega raudriste. Üheks harulduseks on kiriku seinal eksponeeritud läbi aegade säilinud puidust rõngasrist. Kohaliku meisteri G.Terkmanni poolt ehitatud orelil mängis meile ühe loo õpetaja Aaro Pertmann.

Peale lõunapausi, kus sõime maitsvat lesta keedukartuli ja külma kastmega, liikusime Nõva väikesadamasse. Nõukogude ajal oli Nõval kalurikolhoosi filiaal ning lisaks kalapüügile remonditi ka laevu. Hiljem suri kalapüük välja, kalatsehh ja laevaremonditöökoda suleti.

Viimasena külastasime võrgukuuri püstitatud kinosaali. Režissöör Marko Raat näitas vanasse võrgukuuri rajatud kinos katkendeid filmidest, mida ta on loonud Eesti Rahva Muuseumile.

 

Link kus asuvad pildid

https://www.dropbox.com/sh/3to1e54em9qwwas/AACUn8rB1_yFniBM2Ak-4vhoa?dl=0

 

Autor: Kaja Vajak